Seo, ilgili web sitesinin google arama motorunda yapılan sonuçlarda yüksek sıralarda çıkması için yapılan yazılımsal bir uygulamadır.

seo da trafik kurallari ve onemi

Seo Da Trafik Kavramının Önemi Nedir

Seo kelimesinin manası yalnızca arama motoru optimizasyonu değildir. SEO kelimesine 2014 yılından farklı anlamlar verilmeye başlandı. SEO sitesi arama motorları için optimize ederken aynı zamanda kullanıcılar için de optimize etmek anlamına gelmektedir. Sitede ziyaretçilerin ortalama kalma sürelerinin önemi Google’ın SERP arama sonuçları açısından belirlediği 200 kriter arasında daha da artış göstermektedir. Site içi optimizasyonları kullanıcılara yönelik de yapılıyorsa doğru bir SEO yöntemi haline gelmiş anlamına gelmektedir.

SEO bir diğer ifade ile bu alanda çalışanlara yönelik olarak tanımlanmıştır. Arama motoru optimize edici olarak nitelendirilmekte, bu sektörde çalışanlara da SEO denilmektedir. Bu Sektörde SEO uzmanı, SEO danışmanı kavramları daha sık kullanılmaktadır. Fakat Google için hem optimizasyon hem de optimize eden kişi manasına gelmektedir.

Seo Ziyaretçi Trafiği Neden Önemlidir?

Web sitenizle alakalı olarak yaptığınız ya da yapacağınız her şeyin belli başlı sonuçları vardır. Bu açıdan seo da trafik kavramının önemi nedir neler yapılması gerekmektedir gibi birçok soru ile karşılaşılmaktadır; Yeni sayfalar eklemek, yeni bir tasarım, yeni düzenlemeler yapmak, altyapı değişikliği vb. eylemler, öncelikle belli bir maliyet ile ifade edilmektedir.

Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmak istediğiniz zaman ve belli miktarda para harcanması gerekmektedir. Dolayısıyla seo da trafik kavramının önemi nedir sorusu önem arz etmektedir. Ayrıca sitenizi kullanıcılara ulaştırma konusunda yapabilecekleriniz çeşitli hususlar vardır. Ve bu açıdan da zaman ve biraz para harcamanız gerekebilir.

Ziyaretçi trafiğinin çok yoğunluk gösterdiği zamanlarda seo da trafik kavramının önemi nedir gibi sorularla analiz ederek, hangisinin daha verimli ve daha ekonomik olduğu kullanıcıların bir Web sitesinde doğal bir arama aracılığıyla ulaşmasının daha verimli ve daha tasarruflu olmaktadır.

Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon bir sitenin arama motoru fonksiyonları tarafından daha hızlı ve doğru taranması veya arama sonuçlarına yansıtılması açısından önemli bir husustur.  Site içi optimizasyon yapıldığı takdirde, dikkat etmeniz gereken başlıca kriterler vardır; başlıkların seçilmesi, Meta description veya meta keywords etiketleri, H Tag hiyerarşisi Kelime yada kod oranları, sef URL site krokisinin oluşturulması, Anahtar kelimelerin planlaması, Özgün ve yeterli içerikler. Gibi fonksiyonlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Site Dışı Optimizasyon

Site dışı SEO çalışmalarında site içi optimizasyonu koyulması gerekmektedir. İçeriklerin doğru yazılmış ve yeterli olması internette kaynak gösterimini daha hızlı hale getirebilmektedir. İçeriğe verilen önem site dışı SEO çalışmaları için hem vakit hem de nakit kazancı sağlamaktadır.  Site dışı optimizasyonun temel faktörü backlink denen kavramı vardır. Backlinklerinizin içerikle alakalı veya güvenilirlik açısından iyi puan alan sitelerden gelmesi çalışmalarınızı sürdürdüğünüz site için büyük bir fark oluşturacaktır.  Sosyal medya hesaplarından kazanç elde ettiğiniz backlinklerin önemli ise paylaşımların üzerinden tıklanarak sitenize ulaşılması ile doğru orantılı olmaktadır.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Bugün sizlere seo uyumlu makale nasıl olmalı ve arama motoru optimizasyonu yaparken makeleler nasıl yazılmalıdır bu sorunun cevabını vereceğiz. Teknolojinin gelişmesi ve insanların ihtiyaçlarının değişmesiyle beraber internette hayatın önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Tüm bu değişimlerin yol açtığı önemli konulardan birisi de kişilerin, markaların ya da firmaların dijital medya araçlarını kullanarak ürün ya da markalarını mevcut ve potansiyel müşterilerine anlatma ihtiyacının zorunluluğudur. İhtiyaçların karşılanabilmesi için seo uyumlu makale nedir sorusunun cevabının da yetkili kişiler tarafından bilinmesi önemlidir.

google seo content

google seo content writing

 Seo Uyumlu Makale Nedir?

SEO evrenindeki dikkat çekici konulardan birisi de seo uyumlu makale nedir konusudur. Bu konunun anlaşılması şirketlerin ve markaların imaj ve bilinirliklerinin sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Arama motoru optimizasyonu yapılırken en büyük etken olan içerik yani metinler seo ya uygun şekilde inşa edilmesine durumuna verilen isimdir seo uyumlu makale.

 •  Arama Motorları Sistematiği

Dijital dünyada var olan bir yazı, arama motorlarının yapay zeka sistematiği tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Yapay zeka sistematiği yazıyı konusuna göre ayırarak ilgili diğer konu başlıklarıyla beraber belli bir sıraya konulmasını sağlamaktadır. Bu sıralamada yazının ya da haber içeriğinin üst sıralarda yer alabilmesi için seo kurallarına uyumlu olması gerekmektedir.  Seo uyumlu makale nedir sorusunun yanıtı en temel anlamıyla seo kurallarına uygun bir şekilde yazılmış özgün içerikler oluşturulmasıdır.

 

 SEO Uyumlu Makele İçeriği İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • İlk olarak seo uyumlu yazı nedir sorusunun cevabının en iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir.
 • Hazırlanan içerik kesinlikle özgün olmalıdır. Aksi takdirde sistem kopya içeriği fark edecek ve içeriğin bulunurluk oranı da azalacaktır.
 • İçeriğinizde kullanılan tüm kelimelerin ve noktalama işaretlerinin Türkçe imla kurallarına uygun olacak şekilde yazılması gerekmektedir.
 • Makale okuyucuların anlayacağı ve seveceği bir şekilde gereksiz cümleler olmadan ve konunun başlığına uygun olarak yazılmalıdır.
 • İçeriğin okuyucular tarafından beğenilmesinin sağlanması için konuyla ilgili sorulabilecek tüm sorular alt başlıklar halinde makale içerisinde yer almalıdır.
 • İçerikle ilgili anahtar kelimeler belirlenmeli ve bu anahtar kelimeler yazı içerisinde muhakkak kalın olacak şekilde belirtilmelidir.
holistic seo

holistic seo content

 Seo Uyumlu Makale Hazırlanması için Yapılması Gerekenler

 1. Konu Seçimi: Yazılması istenen içerik için yazıya başlamadan önce konunun ve alt konu başlıklarının belirlenmesi gerekmektedir. Böylece makale içeriği konu dışarısına çıkmadan ve okuyucuyu bilgilendirecek şekilde kolayca hazırlanabilecektir.
 1. İçerik Kurgusu: Makale içerisindeki tüm cümlelerin ve başlıkların belirli bir plan içerisinde yazılması gerekmektedir. Tüm içeriğin giriş, gelişme ve sonuç olacak şekilde üç ana bölüm halinde yazılması önem taşımaktadır. Böylece makale kalitesi artacağından okunurluk oranı da artacaktır.
 1. Alt Seo İçerik Başlıklarının Seçilmesi: İçeriğin zenginleşmesi ve okunurluğunun arttırılabilmesi için alt başlıklar önem arz etmektedir.
 1. Ana Seo İçerik Başlığının Seçilmesi: Makale alt başlıklarının belirlenmesinden sonra başlıklarla uyumlu olacak şekilde makale başlığı seçilmelidir. Böylece arama motorları sistematiğinde de makalenizin değeri artacaktır.
 1. Anahtar Kelime Seçimi: Dijital mecralarda makalenin öneminin artması için anahtar kelime seçimi ve bu kelimelerin hem içerik hem de ana başlık içerisinde kullanılması içeriğin internet evreninde üst sıralara taşınmasında yardımcı olacaktır.

 SEO İçerik Denetimi Aşamaları Nelerdir?

 1. Makale İçerik Denetimi: Yapay zeka sistematiğinin ilk adımı hazırlanan içeriğinin özgünlüğünün tespit edilmesi üzerine yapılmaktadır.
 1. Makale İçeriğinde Anahtar Kelime Denetimi: Hazırlanan içerikler için hedef kitlenin ilgisini çeken anahtar kelime kullanımı ve anahtar kelime kullanımının tekrar sayısına bakılmaktadır.

Bir diğer yazımızı okumak için linke tıklayınız.

https://www.bakirkoywebtasarim.org/seo-da-trafik-kavraminin-onemi-nedir/

Kurumsal Seo Nedir? Dijital Pazarlama Seo İlişkisi

Seo bilindiği üzere Google arama motoru optimizasyonu olarak karşımıza günümüzde sıklıkla çıkan bir terimdir. Aslına bakılırsa son birkaç yıl içinde oldukça popüler olan arama motoru optimizasyonu kavramı, hem kullanıcılar hem de bu işi yapan profesyoneller tarafından maalesef yanlış şekilde algılanıyor. Google “internetin tanrısı” olarak yazılım ve tasarım uzmanlarından istemiş olduğu bazı genel geçer bilgilerin en doğru şekilde, algoritmik anlamda web sitesine yansıtılması kurumsal seo optimizasyonun genel olarak tanımlanmasıdır.

Tabi ki bu genel tanım olarak söylediklerimiz dışında birçok ince detay ve süreklilik arz eden sistematik fonksiyonlar da kaçınılmaz. Zira web sitesi sahipleri ya da web sitesi yaptırarak Google arama motorunda ilgili kelimelerde, ilk sayfaya çıkmak isteyen müşterilerin temel hedefi satış yapmak veyahut satışlarının arttırmaktır. Hiçbir işveren ya da müşteri olayın teknik kısmıyla doğal olarak ilgilenmez. Onlar için sonuç odaklı bakış açısında ciro kısmı gelmektedir.

Kurumsal Seo Optimizasyonu Nedir?

Seo: seacrh engine optimization, arama motoru optimizasyonu  halk diliyle Google da ilgili kelimede ilk sayfada çıkmaktır. Web sitenizin kurumsal seo optimizasyonuna uygun şekilde yazılımsal, görsel, sunucu bazlı, metinsel vb.. koşulların sağlanarak devamlılık arz edecek şekilde ritmik fonksiyonlarla yapılanan bir uygulamadır. Kurumsal seo uygulamsı ise bu bahsedilen optimizasyon uygulamasını profesyonel şekilde bir uzman tarafından ilgili firmaya yapılması işlemine verilen isimdir.

kurumsal seo nedir

kurumsal seo nedir

Seo Ve Dijital Pazarlama Bütündür!

Zira kurumsal seo başlığında belirtilmesi gereken en önemli unsur seo optimize işleminin dijital pazarlamadan yoksun yapılmasının mümkün olmadığıdır. Günümüzde dijital pazarlama kavramı oldukça geniş olup yüzyıllardır devam eden ticari faaliyetlerdeki birçok geleneği değişime uğratarak kendi kurallarını ortaya koymuştur.

Dijital pazarlamanın belki de günümüzde en büyük kısmı sosyal medya araçları olarak tabir edilen facebook, instagram, twitter, pinterest, linkedin vb sosyal medya platformlarından oluşmaktadır. kurumsal seo işlemi dijital pazarlama kanalları olan bu sosyal medyalar kanalları ile senkron yani eş zamanlı şekilde gerçekleştirilmelidir.

Sitenizde blog kısmınızda yazılan bir yazı markanızın Facebook sayfasında paylaşılmalıdır. İlgili link pinterest de yer almalıdır. Hatta Twitter ve Linkedin de aynı paylaşımlara yer verilmelidir. Zira dijital pazarlama kanalları olan bu sosyal medya kanallarında öncelikle markanıza yönelik sayfalar açılmalıdır. Sonra bu sayfalarda düzenli paylaşımlar yapılarak hedef kitle oluşturulmalıdır. Ardından bu belirlenen hedef kitle sürekli canlı tutularak reklam vb işlemler ile sürekli arttırılmalıdır.

Geriye dönüp bakınca markanız adına sosyal medyada kurumsal bir alan ve sizleri takip eden hedef kitleniz karşınıza çıkacaktır. Artık markanızı doğru şekilde lansman (tanıtma) fırsatınız sizin elinizde. İşte burada devreye kurumsal Kurumsal SEO giriyor. Olayı şöyle düşünebiliriz. Elinizde bir mangal var. Kömürü koydunuz. Ancak alev alması zordur. Çıra olmaktan yakmak neredeyse imkansız gibidir. Sosyal mecra sizin çıranızdır. İlk alev sonrası süreklilik kömürün beslenmesi ateşin yükselmesi ise seo optimizasyonu ile gerçekleştirilir. Seo ve Sem yani dijital pazarlama reklamcılığı birbirinden ayrılmaz kardeşlerdir. Kurumsal seo hizmeti için profesyonel bir sosyal medya uzmanı ile birlikte çalışmanız başarınızın niteliği ve niceliği açısından büyük önem taşımaktadır.

seo ve dijital pazarlama

seo ve dijital pazarlama

Kurumsal SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bir web sitesine ihtiyacınız var. Eğer siteniz var ise kurumsal seo işlemi için optimize edilmelidir. Peki nedir bu optimizasyon kısaca değinelim.

 • Mobil Uyumlu Web Sitesi

Web siteniz mobil uyumlu olmalıdır. Google 2017 yılında bu yana responsive yani mobil uyumlu olmayan siteleri index sıralamasında geri atıyor. İşte bu sebeple siteniz var ama mobil uyumlu değilse yeniden bir web sitesi yaptırmalısınız.

 • Web Sitesi Açılış Hızı

Google kullanıcı odalı yaklaşımları içerisinde bir web sitesine tıkladığı vakit kullanıcının açılışı beklememesi adına hızlı web sitelerinden yana olduğu sürekli belirtiyor. Yani websiteniz kesinlikle hızlı açılmalı. Hızlı açılmanın birçok arka plan değişkeni var. Temiz kod yapısına sahip bir yazılım mimarinizin olması, internet sitenizde resimlerin boyutlarının optimize edilmesi, gereksiz eklentilerden kaçınılması, hosting yani barındırma hizmeti aldığınız firmanın sunucu yanıt sürelerinin kısa olması, web sitenizde cache yani ön bellekleme programını olması vb… Bu ne demek açıklayalım: www.xxxx.com sitesine girdim site açıldı; eğer bu sitede cache eklentisi varsa artık ben eklenti üzerinde ön bellek üzerinden sitede gezinti yaparak tekrar tekrar her sayfaya giriş yapınca bekleme zahmetinden kurtulurum.

 • Sunucu Kısmına Dikkat

Kurumsal websitenizin yüklendiği hosting çok büyük önem taşımaktadır. Sizlere profesyonel ve kaliteli hizmet veren müşteri ilişkileri kuvvetli olan tanınmış hosting firmalarından barındırma hizmeti alınız. Eğer bütçeniz var ise kendinize özel sunucu hizmeti almanızı tavsiye ederim. Bu durum çok ama çok sağlıklı olacaktır.

 • Sabit İp ve SSL

Google amcanın belki de son 1 yıldır büyük önem verdiği “seo” değişmezlerinden olan sabit ip adresi tanımlamasıdır. Bu nasıl oluyor demeden cevabı yazayım. www.xxx.com adresinin bir ip adresi sunucu firması tarafından size atanır. Ancak bu değişken ip adresidir. Hani modemlerinizi açıp kapayınca yeni atananlar gibi. Ancak Google kurumsal seo konusunda ciddiyet, emek, ve bütçe istiyor. Özetle bana değer verirsen bende sana değer veririm mantığı var. Ücretlendime: Kalıcı ip adresi tanımlaması ise belirli bir yıllık ücret üzerinden ilgili alan adınızın ip adresine tanımlarak adresin süreklli aynı kalmasını sağlıyor. Ortalama sabit ip ücreti hosting firmalarına göre değişkenlik gösterirken bugün itibariyle 100 TL ila 200 TL arasındadır. Bunun seo için artısı çok yüksek bu sebeple satın almanızı tavsiye ediyorum.

Ssl sertifikası: http — https hepimiz sitelerin başındaki bu ibareleri tanıklık etmişizdir. Normalde eskiden siteler http.www.xxx.com şeklinde başlardı. Ancak günümüzde sona gelen S takısı SECURE yani güvenlik anlamına gelen sertifikanın varlığını işaret ediyor. Önce bankalarda zorunlu olan sistem sonra e-ticaret sitelerine tabi tutulmuştu. Ancak Google artık 2018 yılından beri her web sitesinin https olarak ssl sertifikası ile güvenli olmasını şart koşuyor. Google’ın browser tarayıcısı olan Google Chrome da ssl olmayan sitelerin solunda bu site güvenli değil uyarısı çıkıyor. Hatta bazen siteler açılmıyor. Kurumsal seonun vazgeçilmezi ssl sertfikası da alacaklar listemizde bilginiz olsun.

dijital pazarlama kurumsal seo

dijital pazarlama kurumsal seo

 •  Kullanıcı Odaklı Olun

Websiteniz Google arama motoru odaklı değil kullanıcıların rahat şekilde kullanabileceği user friendly olarak tanımlanan şekilde dizayn edilmelidir. Sürekli yazı ya da resim videolardan kaçının. Azı karar çoğu zarar sözü burada tam olarak ölçüt alınabilir. Firmanızın sektörü nedir? Rakipleriniz neler yapmış? Ne gibi içerikler hedef kitleniz tarafında tutuluyor? Diğer markalar hangi platformlarda ne gibi reklamlar yapıyor? Bunlara bakarak kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Platformlarıyla Entegre Bir Websiteniz Olsun

Firmanıza ait olan kurumsal web siteniz içinde kullanıcıların içerikleri kolay şekilde paylaşabileceği sosyal medya butonlarınız ve sosyal medya sayfalarınıza gidecek ağ ikonlarınız kesinlikle olmalıdır. Siteniz sosyal medya platformları ile bir eş zamanlı olmalı içerik paylaşımları aynı anda bu alanlarda da yapılmalıdır.

 • Düzenli ve Özgün İçerik

Web sitenizin kurumsal seo bakımından en önemli kısmı içeriksel metin ve resim kısmıdır. Markanızın konuyla alakalı sunumu anlaşılır ve net şekilde abartılmadan kullanıcıya sunulmalıdır. İçerik yazıları kesinlikle özgün şekilde yazılmalıdır. Resimler size özgü şekilde tasarlanmalıdır. Optimize edilerek siteye yüklenmelidir.

 • Güncel İçerik Ve Düzenli Yenileme

Firmanızın sunmuş olduğu hizmetleri, müşterilerinize sektör bilgileri ile yeni gelişmeleri harmanlayarak markanıza özgü şekilde sitenizin blog kısmında yayınlamalısınız. Böylece hem kullanıcıların ilgi alanına giren yazılar sitenizde geçirilen süreyi yükseltecek, hem de konuya ilgi duyan hem sizinle iletişim kurarak sizlere yeni diğer tabirle potansiyel müşteriler olarak karşınıza çıkacak.

 • Doğru Link Yapısı

Websitenizi optimize ederken sitenizin url yapısı büyük taşımaktadır. Post-name olarak tabir edilen İngilizce karakterlerden oluşacak şekilde sayfanın ilgili başlığa yönelik bir url yapısı oluşturun. Örnek: www.bakirkoywebtasarim.org/seo gibi bu url yapısı Google açısıdan büyük önem taşır. Siteniz içinde anasayfa’dan gereksiz dış harici sitelere link çıkışı yapmayınız. Ayrıca sitenizin kendi içinde iç linkleme yaparken aynı sayfaya birden çok, aynı yerden link vermeyiniz. Örnek: ana sayfadan hakkımızda sayfanıza 3 kez buton ya da tıklanabilir text metin linki vermeyiniz. Bu durum spama sokar sizi. Seo optimizasyonunda büyük önem taşıyan iç link mimarisi ayrı bir yazımızda anlatacağız. Ancak özetle anlamsız ve aşırı iç linklemelerden kaçının. Blog sayfanızdaki yazıları açık url şeklinde birbirine bağlayabilirsiniz. Blog sayfanız gereksiz Anasayfa’ya link çıkışı yapmayınız. Tıklanmayan veya kırık linklerden kaçının Google için oldukça olumsuz bir izlenim sunar. Hem de kullanıcılar açısında da negatif bir durumdur bu. Butonlarınız düzgün şekilde çalışmalıdır.

 • Açılmayan Sayfalar 404 

Seo optimizasyonundaki bir diğer önemli başlık 404 hatası yani açılmayan bulunamayan sayfalardır. Kırık link yapısı, silinen sayfa ve içerikler, yanlış butonlar kesinlikle düzeltilmelidir. Silinen sayfalar 301 redirect yöntemi ile benzer sayfaya yönlendirilmeli veya 410 Gone komutu ile silindi mesajı Google’a bildirilmelidir.

 •   Site Haritası Ve Robots.Txt Dosyası

Google botlarının sitenizi düzenli ve doğru şekilde ziyaret edip taraması için sitenizin ftp ana dizininde robotx.txt dosyası olması gerekmektedir. Bu dosyada hangi arama motorlarının sitemin hangi kısmını tarayacağına dair bilgiler belirtilmelidir.

Örnek:

User-agent: *
Allow: /

Bu Durumda tüm arama motoru botları Google Yandex Bing vb sitenizi komple tarayacaktır.

User-agent: *
Disallow: /

Bu durum da ise tam tersi olarak hiçbir arama motoru web sitenizi tarayamayacaktır. Böylece index lerde yer almayacaksınızdır. Bu nedenle robots.txt de dosya doğru şekilde oluşturmak ftp ana dizinine atmak büyük önem taşır.

Site haritası: Google ve diğer arama motoru botları örümcek olarak tabir edilen yazılımlar ile sitenizi tararken yazılımsal olarak olayı algılar. Sitenizde hangi sayfalar var? Kaç sayfa var? Hangi kategoriler Var? Blog da kaç yazınız var? Hangi resimler yüklenmiş? Vb.. Tüm bu soruların yanıtı Google botlarına site haritası sunar. Bu sebeple aşırı büyük önem teşkil etmektedir. Web sitenizde site haritası kesinlikle şarttır.

 • Başlık Ve Açıklama Anahtar Kelime Kullanımı

“Kurumsal seo” nun en büyük önem teşkil eden kısımlarından biri de title yani başlık kısmıdır. Web siteniz firmanızın adını taşıyan veya hedef kelimenize yönelik bir title başlık içermelidir. Aynı zamanda sitenizi tanımlayacak sıfat olan açıklama description kısmını ilgili hedef kelime ve markanızın açılımına göre dizayn etmelisiniz. Kurumsal seo yaparken temel hatalardan olan anahtar kelime optimizasyonunu abartıya kaçılmasıdır. Sizler bu durumdan uzak durunuz. İlgili hedef kelimeyi sürekli şekilde fazlaca geçirmek günümüzde klasik spam görüntüsü vererek sizin sitenizi Google gözünde değersizleştirmektedir. Zira bu durum indexten yani Google sıralamalarından silinmenize bile neden olur. 300 kelimelik bir yazıda ortalama olarak %3 lük bir yoğunluk oranı normaldir. Zira bu durum kelimenin aranma hacmi ve zorluğuna göre değişmektedir.

 • Etketler:H1 H2 H3 H4 H5 H6

Web sayfanızda kesinlikle yazılarınız bir gazetenin başlığı sonra spot başlığı ve haber şeklindeki gibi optimize edilmelidir. Bu örneği gözünüzün önüne getiriniz. Bunlar olmadan sadece düz yazı olsa o gazeteyi okur muyduk? Cevap bence de HAYIR. İşte bu sebeple Google’a ve kullanıcılara saygı duymak açısından etiket kullanımı ve doğru etiket kullanımı durumuna dikkat etmeliyiz. Websitemizin her sayfasında H1 etiketi olmalıdır. Her sayfamdaki etiket diğer sayfamdakiyle farklı olmalıdır.

Örnek: Anasayfa H1: Bakırköy Web Tasarım

Hakkımızda H1 : Biz Kimiz?

Şeklinde yazılmalıdır. Bu durum diğer h2, h3, h4, h5, h6 etiketleri içinde geçerlidir. Ayrıca her sayfa H1 zorunluluğu vardır ancak h2, h3, h4, h5, h6 zorunluluğu yoktur.

 

Resim alt etiketi: Google botları resimleri bizler gibi göremez. Onların bunu tanımlaması için resimlerin İngilizce şekilde kodlanarak kaydedilmesi gerekmektedir. Örnek: bakirkoy-web-tasarim şeklinde kaydedilmesi gerekmektedir. Jpeg formatı tercih edilebilir. Kayıt sonucu şöyle bir şekil ortaya çıkacaktır. Bakirkoy-web-tasarim.jpeg. Alt etiketi denilen bu sistem resimlerinizin Google örümcekleri tarafından görülmesini sağlar.

 • Gereksiz Harici Javascript Ve Css’lerden Kaçının!

Kurumsal web sitenizde kurumsal seo işlemi yaparken, harici dışardan import edilen Java kodlarından ve ek css spirallerinden kaçının temiz kod yapısına sahip yazılımlar kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. Kod içerik oranı olarak belirtilen yüzdeyi minimuma düşürmeye çalışınız.

 • Web Master Tools ve PageSpeed

Tüm bu çalışmalar sonrası kurumsal web sitenizi Google Page Speed ve Gtmetrix gibi platformlarda test ederek hatalarınızı bulunuz. Bu hataları çözüme kavuşturarak başarı oranınızı arttırmaya çalışınız. İşletmenizi Google web master tools’a ekleyerek kayıt yaptırmalısınız. Böylece siteniz Google indexlerinde daha hızlı ve doğru şekilde yer alır. Aynı zamanda bu konsolden siteye dair geniş bilgileri hataları güncel durumları izleyebilirsiniz.

 • Google Analitik ve My Business

Google analitik ile sitenize gelen trafiği ölçümleyebilir ve yapılması gereken diğer çalışmalar için hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Bir G-Mail hesabına sahip olarak Google Analitik’e kayıt yaptırabilir. Buradan size verilen kodu sitenizin head kısmına koyarak durumu aktif edebilirsiniz. Ayrıca Google benim işletmem sayfasına giderek işletmenizi doğru adres bilgileri ile kayıt ettirmeniz  kurumsal seo ve reklamlar açısından büyük önem taşımaktadır.

kurumsal seo nedir

kurumsal seo nedir

Seo Da Neden Dijital Pazarlama Yapılmalıdır?

Kurumsal Seo işleminin yukarıda sadece minik bir özeti geçilmiştir. Kurumsal bir seo hizmetinden bunların çok daha fazlası yer almaktadır. Se onun dijital pazarlama ile olan temel ilişkisi ziyaretçi yani trafik (hit) dir. Google web sayfanız ne kadar güzel olursa olsun, veya ne kadar iyi optimize edilirse edilsin kullanıcı odaklı bir yapıya değer verir. Bu sebeple de sitenize gelen trafiğin önce sayısına sonra dönüşüne bakmaktadır. Özetle nicelik sonra nitelik şeklinde. Sosyal medya birçok insan grubunun sürekli şekilde yer aldığı canlı bir ağdır. Markanızın hedef kitlesine yönelik doğru trafik buradan kaliteli şekilde temin edilebilir. İşte seo dijital pazarlama temel ilişki sebeplerinin başlıcası trafik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer özellik yukarıda belirtildiği üzere bu geniş hedef kitle karşısında markanızın en doğru tanıtımını yapabilir ve ürün yelpazenizi sergileyebilirsiniz. Çıkılan uygun görsel veya video reklamlar sayesinde dünyanın her bir köşesine tüm dijital cihazlarda markanızın reklamlarınızı sergileyebilir. Satışlarınızı zirveye çıkarabilirsiniz.

Son sebep olarak da firmanızın marka olma yolundaki en büyük avantajı sosyal medyadır. Bunun neden ise; bu geniş özgür hedef kitle karşısından dilediğiniz gibi süreklilik arz edecek şekilde yapılan reklamlar ile kişilerin ve insanların aklında işletmenizi yer ettirerek gerçek anlamda bir BRAND yani marka olabilirsiniz. Hepimiz biliyoruz ki bilinmek ayrı, tanınmak apayrı marka olmak ise bambaşka bir durumdur.

Bir sonraki yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/kurumsal-web-tasarim-hizmetleri-nedir/

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr#

 

Seo Da Backlink Mi Trafik Mi Önemli?

Seo kurallarına göre yazılan yazıların Google sıralamalarında üst sıralara çıktığı görülmektedir. Yazıların üst sıralara çıkmasının sebebi kurallarına göre yazılan içeriklerin, anahtar kelimeler ile arama motorlarında öne çıkması. Örnek vermek gerekirse; hediye kelimesini aratan bir kişi SEO uyumlu uzun ve düzenli bir yazarın veya içerik üreticisinin sayfasıyla karşılaşmaktadır.

Sayfanın en üst sıralarda gözükmesi güvenilirlik ve kaliteli bir içerik bakımından seçkinlik gösterir. Sayfaların trafiği bu şekilde artar. Trafiği arttırmak için birçok yöntem vardır. Onlardan bir tanesi de backlink sağlamaktır. Seo da backlink mi trafik mi önemli? sorusu akla gelebilir. Ancak anlaşılması gereken şudur ki hiçbir web site tek bir platform tarafından trafik sağlamaz. Diğer sosyal mecralar İnstagram, Twitter vb. kullanarak trafik sağlanabilir.

Seo da backlink mi trafik mi önemli

Seo da backlink mi trafik mi önemli

Seo Da Backlink Ne Kadar Etkili?

Seo, WordPress tabanında kullanıldığında çok yol gösterici bir eklentidir. İçerik üretiminde rehber haline gelmiş özellikleri sayesinde backlink yap önerileri bile bulunmaktadır. Herhangi bir sayfadan yapılan backlinkler sitelerin trafiğini arttırmaktadır. Bu da daha fazla kullanıcı ve daha fazla güvenilirlik anlamına gelmektedir. Backlink trafik arttırmak için sadece bir araçtır. seo da backlink mi trafik mi önemli? Başlıkta belirtildiği gibi ikisi arasında yapılan bir kıyas değil birbirini tamamlayan iki kavram olarak kabul edilir. Backlink yaptığımızda trafik sağlarız bu bir gerçektir ancak backlink yapmadan sosyal medya platformlarını kullanarak da trafik sağlanabilir. Site kurucusu için bu iki kavramda önem arz eder.

Seo da trafik nasıl arttırılır?

Kaliteli içerik üreten ve özgün bir yazar olan bir site kurucusu bir süre sonra kendini göstermeye başlayacaktır. Kendini göstermesi uzun süre alsa da aslında yazar için bir sorun teşkil etmez. Kısa zaman da ve daha çok kişiye ulaşabilmek adına çalışma yapmaya başladığında görüntülemelerini arttırmaya başlar. Seo uyumlu yazılar yazmak trafik sağlamak açısından tek başına yetmez. O yüzden birden fazla platform ile bağlantılı olmak gerekir. Seo da backlink mi trafik mi önemli? sorunun cevabı buradan gelir. Hepsi birbirleri ile bağlantılı bir ağ kurmak gerekir. Sosyal medya platformları aracılığı ile içerik reklamını yapmak çok kolaydır.

Kısa sürede ve birçok kişiye ulaşabildiğimiz bu platformlar ile trafik çok rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Olduğun yerden kalmadan her gün yeni fikirler ile ilerlemek önemlidir. Bunlardan bir tanesi ilk sıralarda yer alan sayfaları takip etmek, onların izinden yürümektedir. Kullandıkları sosyal medya platformlarını kullanmak ve yapmış oldukları projeleri incelemekte yayıncı için büyük artıdır.

Backlink sağlamak bu platformalar haricinde çok işe yaramaktadır. seo da backlink mi trafik mi önemli?Backlink sağlayan bir kişinin sitesinde mutlaka trafik artışı görülmektedir. Önemli olan sayfaya gelen kişilerin tekrar sizi ziyaret etmesi gerekmektedir. Bunun başında her zaman içerik üreticisi gelmektedir. Para kazanmayı ikinci plana attığınızda, işinizi severek yapmaya devam ettiğinizde trafiğin kendi kendine artacağını görecek ve ilerleyeceksiniz.

Bir sonraki yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/facebook-reklamcilik-teknikleri-nelerdir/

seo traffic backlink

seo traffic

 

Tek Sayfa Sitelerde Seo Nasıl Yapılır?

SEO veya Web sitesi tasarımı yapanların çoğunun başına gelmiştir. SEO uygulaması tek sayfalık bir internet sitesinde nasıl yapılır.  Son zamanlarda bu şekildeki web siteleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gene sayfanın üzerinde bir menü yer almaktadır. Menüden seçtiğimiz menü bizi sayfa içerisinde farklı noktalara taşımaktadır.  Bu sitelerin görünüm açısından şık güzel görünümlü siteler olmaktadır.  Bu şekilde bir seçim mi yaptınız? Sizce tek sayfa sitelerde seo nasıl yapılır ? veya yapılabilir mi? Evet şimdi bunun cevaplarını aramaya başlayalım.

tek sayfalik sitelerde seo

tek sayfalik sitelerde seo teknikleri

 Firmanız tek sayfalık bir web sitesi için uygun mudur?

Bu tarz web siteleri daha çok yeni firmalar için daha uygun tasarımlardır. Çünkü ilk başta çok fazla içeriği yoktur. Çok geniş bir SEO kampanyası bulunmayacaktır. Başlangıçta en büyük hedefimiz markanın ön plana çıkmasıdır. Sadece marka için anahtar kelime çalışmayı yapılabilir.

 •  Sayfalama

Google botlarının çok sevdiği yöntemlerdendir. Tek sayfalık sitelerde Javascript ile sayfalamayı aşağıya indikçe oluşturmak mümkün olmaktadır. Bu yöntem tek sayfa sitelerde seo nasıl yapılır ? Sorusuna cevap olarak yazılımcılar tarafından üretilmiştir.

 •  DIV Kullanma

Tek sayfalı sitelerde kodlamalarda tek sayfada ayıracağınız alanları  etiketi ile ayırmalısınız. Div id kısmında kullanılacak olan anahtar kelimeler SEO açısından bir değer taşımamaktadır.

 •  Anchor Link Optimizasyonu

Sayfadan sayfaya gezebileceğiniz bir yapısı olmayan web sitenizde anchor linkler kullanmalısınız. Bu anchorları optimize etme seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu şekilde SEO uyumlu url oluşturabiliriz.

 •  Backlink

Backlink eskisi gibi populer değildir. Ancak doğru kullanıldığı zaman SEO çalışmanız için çok yararlı bir yöntemdir. Tek sayfalık sitelerde yöntem biraz daha farklıdır.  Burada yapılması gereken anchor link tarzı bir durumdur.  ler ile bölümlere ayırdığınız bölümlere backlink alabilirsiniz. Backlink özellikle aynı domainde olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan backlink çalışmaları doğru bir strateji olacaktır.

 •  H Etiket Kullanımı

H etiketlerinin kullanımı çok sayfalı sitelerde olduğu gibi tek sayfa sitelerde seo nasıl yapılır ? Sorusunun cevabı için de çok önemlidir. Div ile ayrılan alanlarda H etiketlerinin kullanılması tekrarlanabilir. Arama motorları doğru ayrılmış siteleri kontrol eder ve ne yapılmak istendiğini algılar. Ona göre destekleme yapar.

 •  Analytics Uygulaması

Tek sayfalı sitelerin performanslarını ölçmek diğer web sitelerine göre daha zordur. Çok sayfalı sitelerde her bir sayfanın tek tek analizi yapılarak hangi sayfanın daha başarılı olduğu konusunda raporlama çok daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Ancak tek sayfalı sitelerde tüm sayfa görüntülemesi farklı şekillerde analiz edilmektedir. Oluşturulan kısımlar ayrı ayrı yapılandırıldığı zaman ona göre ölçmek mümkün olabilmektedir.

 •  Sayfa Hızını Optimize Etmek

Aklınıza sayfa hızı ile tek sayfa sitelerde seo nasıl yapılır ? Sorusunun cevabı ile herhangi bir alaka olmadığı gelebilir. Ancak durum pek de öyle değil. Tek sayfalı sitelerde tüm kodlar bir sayfa içerisinde yer alacağı için sayfanın boyutu normal site sayfalarına göre çok daha büyük olacaktır. Boyutu yüksek olan sayfaların yüklenmesi de uzun zaman alacaktır. Bunu çözmek için tembel yüklenme denen yöntemi sayfanızda uygulamalısınız. Siz sayfayı aşağıya indirdikçe yüklenme de kademeli olarak olacaktır.

Yukarıda belirtilen yöntemler hepinizin bildiği ve sitelerinde uyguladığı yöntemlerdir. Birçoğunuz bu yöntemleri artık ezbere yapabilirsiniz. Ancak bu kuralları tek sayfalık bir sitede uygulamak çok daha zordur. Ve her zaman da SEO çalışması klasik yöntemdeki kadar başarılı olmamaktadır. Sizlerle tek sayfa sitelerde seo nasıl yapılır ? Sorusunun cevabını aktarmaya çalıştık..

Bir diğer yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/seo-da-backlink-mi-trafik-mi-onemli/

​​​​​​

one page website

one page website seo

 

Seo Uyumu İçin Anahtar Kelimeli İçerikler

           SEO kelimesi bir makale için neredeyse her şeyi ifade etmektedir. Makalelerin ne kadar olduğu, özgünlüğü, kelime kullanımı, okuyanlara ne kadar bilgi verdiği, makalenin uyum durumu, ve anahtar kelimelerin kullanımı arama motoru optimizasyonu ile alakalı durumlardır. İçerik üretirken en önemli faktörlerden bir tanesi SEO olarak gösterilebilir. Son günlerde sosyal medyanın iyice büyümesiyle beraber arama motoru optimizasyonu geri planlara doğru atılmaktadır. SEO faktörünü genel olarak açıklayacak olursak daha çok google şirketinin kullandığı bir stratejidir.

Makalerin Özgünlüğü ve Uyum

Makale yazmak şu dönem içerisinde çok önemlidir. Pek çok kurum, firmalar, şirketler, internet siteleri, mağazalar kendilerini bir makale ile açıklamaktadırlar. Mevzu bahis bu kurumlar belki de dünyanın büyük cirolarına sahip kuruluşlardır ve etiketlerini makale ile gösterebilmektedirler. Makale günümüzde bu denli önemliyken makale için en önemli husus da yazılan makalenin arama motoru optimizasyonu uyumlu olmasıdır. Aramalarda makalenin öne çıkması amacıyla gereken husus SEO uyumu ve makale içerisinde anahtar kelimelerin düzgün olarak yerleştirilip yerleştirilmediğidir.

SEO Uyumu İçin Anahtar Kelimeli İçerikler Neden Önemlidir?

Makaleler günümüzde pek çok dünya devi kurumun etiketidir. Etiket kurumun dünyaya bakan reklam yüzüdür. Arama motoru optimizasyonu faktörü de bu makalelerin arama motorlarında daha önde olmasını sağlar. Makale konusunda her şeyin kural olduğu gibi SEO makalesi yazmanın da başlıca kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesi anahtar kelimeli içeriklerdir. Anahtar kelimeler aslında bir makalenin anlatmak vermek istediği mesajlardır. Yani makalenin belki de yazılış amacı olan anahtar kelimeler makalenin en önemli parçalarından bir tanesidir.

Arama motoru optimizasyonu sayesinde kullanıcılar makaleyi üst sırada gördükleri zaman makaleyi yayınlayan için önemli olan husus kullanıcıların orada ne gördükleri makaleyi yayınlayandan ne aldıklarıdır. Örneğin yazar elektronik aletler hakkında reklam makalesi yazdıysa orada kullanıcının elektronik aletler hakkında anahtar kelime görmesi gerekmektedir, farklı bir anahtar kelime görülüyorsa kesinlikle makale yazılırken harcanan emekler ve masraflar boşa gitmiş demektir. Kompozisyon yazılırken nasıl sürekli ana temadan bahsediliyorsa makale de en önemli içerik makale de bulunan anahtar kelimeler ve anahtar kelimelerin doğru kullanılmasıdır.

Bir sonraki yazımız hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/sosyal-medya-araclarinin-seo-optimizasyonuna-etkisi/

Seo Sektöründe İyi Firma Seçimi

seo sektorunde iyi firma

SEO Şirketi Ne İşe Yarar?

 

Çevrimiçi varlığınızı geliştirmek için bir SEO şirketi ile anlaştığınız zaman aşağıdakileri elde edersiniz:

– İşletmenizi yönetmeye odaklanmak için daha fazla zaman

– Geliştirilmiş bir web sitesi ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi

– Google, Bing gibi arama motorlarında iyileştirilmiş sıralamalar

Bazı seo şirketleri size daha fazlasıyla yardımcı olabilir. İçerik pazarlama, tıklama başına ödeme kampanyaları, sosyal medya gönderileri, e-posta pazarlaması ve çok daha fazlasını sunan bir şirketle çalışmak daha akıllıca olacaktır. Sizin için bu işleri yapan bir şirketle anlaşmak, işinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

 Güvenilir SEO Şirketi Seçmek İçin 5 İpucu

 

İpucu 1 – SEO Hedeflerinizi açıkça tanımlayın

Öncelikle çevrimiçi varlığınızın hangi alanlarını iyileştirmek istediğinizi seçin. Yepyeni bir web sitesine ihtiyacınız olabilir veya sadece SEO ihtiyacınız olabilir. Hangi alanları geliştirmeniz gerektiğinden emin değilseniz, bir dijital pazarlama analizi yapın.

İpucu 2 – Verilerinizi takip eden bir SEO şirketi bulun

Benzersiz işiniz için en iyi çözümleri bulmak, tüm firma verilerinizi takip eden ve ölçebilen bir SEO şirketi demektir. Buna telefon görüşmeleri, iletişim formları, site ziyaretleri, tıklama oranları ve daha fazlası dahildir.

İpucu 3 – SEO Şirket Değerlendirmeleri

Bir şirket hakkında tarafsız görüşler elde etmenin en iyi yolu, referanslarını ve çevrimiçi yorumlarını okumaktan geçer. Bu incelemeleri genellikle şirketin sitesinden veya Google’da arayarak bulabilirsiniz.

İpucu 4 – Firmalarla görüşme sağlayın

Büyük olasılıkla, ajans ne gibi çalışmalar yapabileceğini ve geçmişe dayalı başarılı olduğu işleri size sunmaktan mutluluk duyacaktır. Bir toplantı, sektör araştırması yapmanıza ve çalışacağınız insanların tutku ve yaratıcılık düzeylerini hissetmenize yardımcı olacaktır.

İpucu 5 – SEO bütçenizi tanımlayın

Ödeyemeyeceğiniz bir hizmete yatırım yapmadan önce, bütçenizi önceden planlamayı unutmayın. Hizmetin fiyat aralığınızda olup olmadığını öğrenmek için, firmalara paket fırsatlarını ve fiyat aralıklarını sormak iyi bir fikirdir. Çoğu şirket, ödemenizi kolaylaştıracak aylık paketlere olanak sağlar. Anlaşma paket seçmeye geldiğinde, hangi paketin hedefinize ulaşmaya yardımcı olacağını görmek için ilk ipucuna geri dönün.

 

Ayrıca, aşağıdaki soruları da sormalısınız:

Mevcut sözleşmemde ne var?

Sözleşmeyi tekrar okuyun. Ne içerir?

 

İptal etme süreci nasıl geçer?

Bazen sözleşmelerin iptali için belirli bir tarih veya iptal ücreti vardır.

 

Ne sıklıkla ve nasıl iletişim kuracağız?

İletişim beklentilerinizi mutlaka konuşmalısınız, aksi taktirde hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Bir sonraki yazımız hakkıında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/sosyal-medya-isinde-basarili-firmalar/