Bakırköy Web tasarım olarak markalara özel sosyal medya danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. Marka sayfası açılımı, reklam kampanyaları oluşturma, reklam analiz ve bitçe yönetme, kurumsal marka danışmanlığı vb. Sosyal medyadaki kurumsal yüzünüz olarak firmanıza özel tasarım ve paylaşımlarla markanızı zirveye taşıyoruz.

Günümüzde intertnet teknolojisinin yaygınlaşması ile mobil cihazlar ile hemen hemen herkes web dünyasında yer almaktadır. Bireyler Facebook, instagram, pinterest gibi mecralarda yoğunvakit geçirerek sosyalleşme olarak tanımlanan iletişim faaliyetleri gerçekleştirmektedirler. Bu yoğun dijital iletişim ortamında oluşan yeni hedef kitle firmaların temel müşteri portfolyosunu oluşturmakdır. Bizler işletmenizin tüm sosyal ağlardaki yeni yüzü olarak markanızı en iyi şekilde lanse ediyor ve kurumsal dijital destek sağlıyoruz.

Dijital Pazarlama Kanalları ve Dijital Stratejiler Nelerdir?

Dijital strateji yaşayan ve devam eden tüm dijital pazarlama tekniklerinin bir plan doğrultusunda kullanılması ve bunun ile birlikte marka bilinirliğin arttırılması, müşteri sayısını arttırmak için oluşturulan planlara verilen addır. Tüm dünyada 1,3 milyarın üzerinde web sitesi yayında ve ziyaretçi kazanmak için çalışmalarına devam etmektedir. Google tarafından indekslenmiş sayfa sayısı 130 trilyonu aştığı açıklanmıştır. American Marketing Association web sitesinde yapmış olduğu yayınlamada ortalama bir insanın günde 10 bin civarında pazarlama mesajı gördüğü hesaplanmıştır. Bu sayının içerisinde satın aldığımız ürünlerin üzerinde yer alan etiketlerde yer almaktadır. Günümüzde dijital strateji ve uygulamaları nelerdir sorusunun cevabını bulan ve bulmayan arasında ciddi farklar olduğu görülmektedir.

Digital Marketing

Digital Marketing Channel

 Dijital Pazarlama Uygulamaları Nerelerde Kullanılır?

 •  Bloglarda
 •  İnternet Sitelerinde
 •  Sosyal Medyada(Instagram,
 •  E ticaret sitelerinde
 •  Video sitelerinde
 •  Arama motorlarında
 •  Kurumsal web sitelerinde
 •  E maillerde
 •  Oyunlarda
 •  E kitaplarda
 •  Sesli arama pazarlama

Stratejiler belirlenirken yukarıda belirtilen araçlar için farklı farklı bütçeleme yapılmalı ve bu bütçenin en iyi şekilde kullanılması için uzman kadrolar ile çalışılması gerekmektedir. İste şimdi dijital strateji ve uygulamaları nelerdir sorusunun ortasına geliş durumdayız.

dijital strateji

dijital strateji kanalları nedir

Stratejinin Başarısı İçin Neler Yapılmalıdır?

İyi bir ekip ile çalışılması gerekmektedir. Sizi doğru yönlendirecek raporlamalar yapabilen stratejilerinize yol verebilecek, içerik üretebilecek bir ekip ile çalışmak en iyisidir.

SEO uygulamalarına çok önem vermek gerekir. İyi bir seo çalışması yapmış bir internet sitesinin trafiğinin %80 den fazlası arama motorlarından gelmektedir.

Hedef kitleniz ile ilgili çalışmalarınızı çok iyi belirleyiniz. Cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, satın alma alışkanlıkları konusunda doğru hedefler belirlenmelidir.

Rakiplerinizin çalışmalarını çok iyi incelemelisiniz. Pazardaki payınızı ve rakiplerin pazar paylarını çok iyi bir şekilde incelemelisiniz.

Mail bilgilendirme yöntemlerini çok dikkatli olarak kullanmalısınız. Eğer mailleriniz sıkıcı hale gelir ise hemen müşteri kaybedebilirsiniz. Bu konularda çok iyi ön çalışmalar yapmalısınız.

Her platform için farklı çalışmalar yapın. Her mecra sizin için uygun olmayabilir. Bunların hepsinin doğru simüle edilmesi gerekmektedir. Yoksa boşuna harcama yaparsınız. Bütçenizi verimli yönetmeniz en önemli önceliğiniz olmalıdır.

Sizlere bu yazı ile dijital strateji ve uygulamaları nelerdir sorusunun cevabını aramaya çalıştık. Belirtilen konulara dikkat edilmesi durumunda başarı sizin olacaktır.

dijital pazarlama kanalları

dijital pazarlama kanalları nelerdir

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dünyada internetin aktif olarak kullanılması firmalar ve markalar için dijital pazarlamanın önemini gün geçtikçe attırmaktadır. Dijital medya platformları kullanılarak hizmet, marka ve ürünlerin mevcut ve potansiyel müşterilere satılmasını sağlayan pazarlama aracıdır.

 •  Dijital Pazarlamanın Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?
 1. Hızlı ve etkili iletişim sağlanması,
 2. Hedef kitle özelinde reklam çalışmasının yapılmasına olanak sağlaması,
 3. Hızlı ve kolay ölçülebilir çalışma sonuçlarının elde edilmesi,
 4. Dijital medya platformlarının bütçesinin geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha uygun olması.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital medya platformlarında etkili ve başarılı olabilmek için tüm dijital pazarlama kanallarında aynı mesajın kullanılan mecralara göre özelleştirilerek sunulması gerekmektedir. Böylece hedef kitle aynı mesaj ile tüm kanallardan yakalanarak ürün ve marka mesajıyla ilgili güçlü bir etki bırakılacaktır.

Digital Marketing Araçları Nelerdir?

 1. SEO – Arama Motoru Optimizasyonu
 2. Sosyal Medya Kanalları
 3. Marka imajına uygun Kurumsal Web Sitesi
 4. Dijital Medya Platformlarındaki Reklam Çalışmaları
 5. İçerik Pazarlaması ve Yönetimi
 6. Mobil Uygulama Yöntemleri
 7. E-mail Pazarlaması

Dijital Pazarlama Kanallarının Yararları Nelerdir?

 1. Marka sadakatinin oluşmasında etkili bir pazarlama yöntemidir.
 2. Marka ve firma bilinirliğinin artmasına yardımcı olmaktadır.
 3. Firmaların oluşturduğu büyüme stratejilerinin gerçekleşmesinde kilit rol oynamaktadır.
 4. Kazanç sağlanabilmesi için beklenen satış rakamlarının artmasına destek olmaktadır.
 5. Ürün, hizmet ve markalarla ilgili yapılması planlanan kampanyaların hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Marka ve firma iletişimi açısından dijital pazarlama kanalları mevcut ve potansiyel müşterilere doğru mesajla hızlı bir şekilde ulaşım imkanı sağlamaktadır. Firma ve markaların bulunduğu sektör içerisinde rakiplerine göre daha fazla avantaj sağlamasına olanak vermektedir. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle daha fazla ve doğru iletişim sağlanmasına yardımcı olduğu için müşterilerle etkileşim de artacaktır.

 

Instagram Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Instagram neden önemli ve Instagram pazarlama stratejileri nelerdir?

* Dünya üzerinde yer alan en iyi ve en çok tercih edilen 100 markanın 80’i Instagram mecrası da olmak üzere tüm sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanmaktadır.

* Instagram sosyal medya platformunda günde 95 milyon içerik paylaşımı yapılmaktadır.

* Her geçen gün instaramda paylaşılan içeriklerin etkileşim oranları artmakta olup; hedef kitlenize en kolay ve etkili ulaşmanızı sağlamaktadır.

Dijital medya platformları arasında en popüler ilk 3 uygulama arasında yer alan Instagram mecrası kurumsal firmalar için en etkili mecralar arasındaki yerini almıştır.

* Firmanızın Instagram profilinin bulunması gerekmektedir.

* Tüm sosyal medya platformları birbiriyle etkileşim halinde olmalıdır.

* Marka ve firmanızın birçok kişiye ulaşmasını sağlamak için Instagram etiketlerinin gücünden faydalanılmalıdır.

* Sosyal medya içerik paylaşımları muhakkak özgün, yaratıcı ve eğlenceli olmalıdır.

* Instagram paylaşımlarınız belli periyotlarda düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

* Instagram takipçilerinizden gelen tüm yorumlarlar dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli, dürüst ve samimi bir dille yanıtlanmalıdır.

 

 Etkili bir sosyal medya yönetimi için Instagram

 1. Instagram içeriğinize uygun olacak şekilde daha fazla etkileşim alabilmek için hastagh kullanılması gerekmektedir. Hastagh’leri belirlerken içeriğinizle uyumlu olacak şekilde en çok aranan ve potansiyel takipçilerinizin ilgisini çekebilecek hastaghler kullanılmalıdır.
 1. Haftalık ve aylık olacak şekilde içerik paylaşımlarının sayısının belirlenmesi gerekmektedir. Böylece takipçilerinizi sıkmadan firmanız ve ürünlerinizle ilgili içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.
 1. Sosyal medyada potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için Instagram reklamlarından yararlanmanız hedef kitlenize ulaşmak açısından etkili olacaktır.

 

Etkili Instagram yönetimi için üç adım kuralı nedir?

İlk adım; Instagram stratejinizi oluşturun, İkici adım; Instagram paylaşımlarınız eğlenceli ve ilgi çekici olacak şekilde hazırlatın, Üçüncü adım; hedef kitlenize ulaşmak için reklam yatırımının gücünden yararlanılması gerekmektedir.

 

Bir sonraki yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/dijital-pazarlama-kanallari-ve-dijital-stratejiler-nelerdir/

Facebook Reklamlarının Satışlara Etkisi

Küçük büyük, yaşlı genç hemen hemen herkesin kullandığı akıllı telefonlar, çağın en önemli iletişim aracı olarak geçmektedir. Kişisel yada kurumsal olarak açılan sosyal medya hesapları da, akıllı telefonlara olan ilgiyi oldukça yoğunlaştırmıştır. Sosyal medya mecralarında en önemlilerinden bir tanesi olan Facebook, insanların özel anlarını sevdikleri ile paylaşmak adına kullandıkları bir platformdur. Aynı zamanda kurumsal şirketlerin yada firma sahiplerinin de, üzerinde çalıştıkları ürün sıkalası üzerinden sayfa açarak, adlarını daha büyük bir kitleye duyurmaları mümkündür.

Takipçi sayısı ve beğeni sayısına göre, popüleritesi belirlenen sayfaların, aynı doğrultuda da insanlarla etkileşimi mümkündür. Daha fazla insana ulaşmak isteyen firmalar için facebook reklamlarının satışlara etkisi atlanılmaması gereken bir husustur.  Zira, günümüz şartlarında, teknoloji çağında olduğumuz gerçeği göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Zamanın kısıtlı ve ehemmiyetli olduğu, hızlı bir yaşam standartlarının hüküm sürdüğü bu çağda, sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler de oldukça önem kazanmaktadır.

Facebook Reklamları

Ürün satışının daha fazla kitlelere ulaşması için araç niteliğinde kullanılan Facebook reklamları, oldukça etkilidir. Sosyal medya hesabı olmayan insan sayısının azlığı göz önünde bulundurulur ise, bu vaziyete karşı önlemler alınması, aynı düzeyde hareket edilmesi gerekmektedir.

İnsanların dikkatini çekmek, tanıtımı yapılmak üzere satışa sunulan ürünün daha fazla kişiye duyurulması açısından artık sosyal medya üzerinden reklam verilmektedir. Bu doğrultuda da olumlu geri dönüşler alınmaktadır. Durum böyle olunca, facebook reklamlarının satışlara etkisi göz önüne serilmektedir.

İnsanlara bulundukları yerden, anında ulaşabilmek adına oldukça etkili olan bu yöntem, facebook reklamlarının satışlara etkisi hususunun, firmalar tarafından sürekli gündemde tutulmasına sebep olmaktadır. Belirli aralıklarla verilen reklamlar, satışı yapılan ürünlerin her daim gündemde olmasını ve tüketicinin de oldukça dikkatini çekmesini sağlamaktadır. Dijital pazarlama araçlarının en önemli mecrası olan facebook markaların kendilerini tanıtma ve ürünlerini sunma açısından çok ama çok büyük bir önem taşımaktadır. Sosyal medya danşmanlık firmaları kurumsal marka temsilcisi olarak işletmelerinizin kampanya ve tanıtımlarını etkili şekilde bu mecrada hedef kitleye sunmaktadır. Yapılan bu çalışmanın hem marka oluşumu hem de ciro artışlarında çok büyük etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple marketing çalışmalarına daima önem verilmeli ve gereken bütçe ayrılmalıdır.

facebook reklamlarının satışlara etkisi

facebook reklamlarının satışlara etkisi

Facebook Reklamcılık Teknikleri Nelerdir?

Dijital mecranın en etkili kanallarından birisi, Facebook’tur. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olmasından dolayı da, pazarlama ve reklamcılık açısından oldukça değerli bir konumdadır. Facebook reklamlarında, markaların temel olarak iki yer seçeneği bulunur. Birisi, sağ sütundaki bölümde yer almak; diğeriyse, haber kaynağında yer almaktır.

Yapılan araştırmalara göre, haber kaynağındaki reklamların daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Facebook’ta geçirilen zamanın ortalama yarısı, Haber Kaynağı üzerinde gerçekleşmektedir. Akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık %63’lük bir kısmı, gün boyunca en azından 1 defa Haber Kaynağı’nı görüntülemektedir. Haber Kaynağı’nda gösterilen reklamlar, sağ alandaki reklamlara göre; yaklaşık iki kat daha iyi verim elde etmektedir. Tüm bu yapılan araştırmalar, Facebook reklamcılık teknikleri nelerdir sorusuna da bir nevi ışık tutmaktadır.

 • Mobile Özgü Reklamların Yayınlanması

Facebook kullanıcılarının büyük bir kısmı, Facebook’a mobil üzerinden erişmektedir. Facebook reklamcılık teknikleri nelerdir sorusunun bir yanıtı da, mobile özgü reklamların oluşturulmasıdır. Facebook, mobile özgü reklamların oluşturulabilmesi için; kullanıcılarına fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca, eğer reklamı yapılacak marka, bir mobil uygulamaya sahipse; Facebook, bu uygulamalar için de reklam oluşturabilme fırsatı sunar ve de indirilenleri takip etmeyi sağlayabilmektedir.

 • Müşteri Kitlesinin Ve Olası Efektif Sonuçların Hedeflenmesi

Bir ürünü müşteri incelediğinde, internetteki başka sayfalarda da; bu ürüne ait reklamları, sayfa kenarında görmeye devam eder. Bu durum, ürüne olan ilgi seviyesinin düşmemesini sağlamaktadır. Müşterileri yeniden hedeflemek içinse, Facebook oldukça güçlü yollar sunmaktadır. Reklamcılar, Facebook üzerindeki yayınlanmış postları geliştirmeyi tercih edebilir; yahut daha önceden Facebook üzerinden hiç yayınlanmamış özgün ve yeni postlar oluşturabilir.

 • Yaratıcı Reklamlar Tasarlanması

Reklamların yaratıcı yönünü arttırmak, aslında reklamcılığın uzun tarihinin temelini oluşturmaktadır. Yaratıcı reklam içeriklerinin yayınlanması; Facebook reklamcılık teknikleri nelerdir sorusuna cevap olacak, bir diğer en önemli husustur. Yaratıcı reklamlar oluşturulması yaklaşımını Facebook’ta uygulamak ve Facebook reklamları aracılığıyla, yaratıcı reklamların gücünü ortaya koymak oldukça kolaydır. Sonuç olarak; Facebook, oldukça geniş bir insan kitlesine hitap etmesi dolayısıyla; reklamcılık için önemli bir alandır. Markalar; bu hedef kitleler arasından, kendi hedef kitlesini rahatlıkla seçerek reklam oluşturabilir.

Facebook Reklam Teknikleri Modelleri Nelerdir?

 

Facebook Reklamcılık Teknikleri

Facebook Reklamcılık Teknikleri Nelerdir

Facebook reklam modelleri tam olarak dijital pazarlama stratejisine göre ayarlanmış bir yapıya sahiptir. Pazarlamanın temeli olan tüm öğeler dijital pazarlamada da geliştirilerek kullanılmaktadır. Bu reklam öğelerinin yapısal dağılımını incelememiz gerekirse karşımıza çıkan reklam modellerini çok daha iyi şekilde anlayabiliriz.

Modelleme 3 temel kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısım Bilinirlik yani orjinal adıyla “Awareness “ olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu reklam modülünde temel amaç markanızın temel hedef kitle içerisindeki bilinirliğini arttırmak kısaca firmanızı veya hizmetlerinizin varlığını geniş kitlelere haberdar etmek onlara bunu sunmaktır. Bu Bilinirlik kampanyası kendi içinde Facebook da 2 ayrı modüle ayrılır. Bunlar Marka Bilinirliğiorijinal adıyla “Brand Awareness” ve Erişim diğer adıyla  “Reach & Accessing” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reklam Modelleme kısmının 2. kısmı Değerlendirme orjinal adıyla “Consideration” dır.  Bu Kısım resimde de görüldüğü üzere trafiketkileşimuygulama yüklemelerivideo görüntülenmeleripotansiyel müşteriler bulma ve son olarak mesajlar olarak kendi içerisinde birçok sekmeye ayrılmaktadır.

Reklam Modelleme kısmının 3. kısmı ise; Dönüşüm orjinal adıyla Conversion olarak tanımlanmaktadır. Bu kısımda sitemizde facebook pixel kod yardımıyla gelen bilgiler eşliğinde elde edilen verilerden yapılan analizler sonucu, dönüşüm yüzdesi ve oranları, başarı oranları ve hata sebeplerini anlamımıza yardımcı olmaktadır.

Bilinilirlik Reklam Modeleri

Bilinirlik Reklam Modelleri Facebook’da 2 Kısımda Oluşmaktadır. Marka Bilinirliği ve Erişim olarak reklam modülleri içinde karşımıza çıkmaktadır.

*Marka Bilinirliği*

(Brand Awareness)

Bu kampanyada temel amaç markanızı veya ilgili ürün ve hizmetinizi seçmiş olduğunuz km cinsinden alan içindeki maksimum kişiye gösterebilmektir. Hedef kitlenin ilgi alanı pek fazla gözetmeksizin yapılan bu reklam modeli, tanınmaya ve tanıtılmaya yönelik olduğundan filtreleme pek fazla tercih edilmez. Maliyet açısından yüksek bütçe ve zaman gerektirdiğinden ötürü büyük işletmeler tarafından genelde tercih edilmektedir. Veyahut büyük düşünen güçlü sermayeye sahip ilgili piyasaya giriş yapacak marka olmak isteyen teşebbüslere ait bir kampanya çalışmasıdır.

facebook marka bilinirligi

facebook marka bilinirligi reklami

*Erişim* (Accessing)

Erişim reklam modeli ise marka bilinirliğine göre daha fazla filtreleme yapılan ve genelde konuya ilgisi olan veya olabilme potansiyeli yüksek kişilere yönelik gerçekleştirilen bir reklam çeşididir. Amaç hedef kitleye yönelik en can alıcı reklam çalışmasıyla hedef dahilinde olan maksimum kişiye erişmektir.

Örnek vermek gerekirse bir restoran sahibisiniz belirli bir müşteri potansiyeline sahipsiniz. Ancak hafta sonu veya özel günlerde çeşitli indirim ve promosyon yaparak cirolarınızı arttırmak istiyorsunuz. Hafta sonu brunch da çiftlere özel %20 indirimi kaçırmayın. Gibi bir motto ile erişim kampanyasına çıkabilirsiniz.

Bunu göre ilgili hedef kitle bu fırsattan yararlanmak isteyerek sizi erişim kampanyanızda başarıya ulaştırabilir. Facebook erişim reklam modeli birçok alanda çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

facebook erişim reklami

facebook erişim reklami teknikleri

 

Değerlendirme Reklam Modelleri

Facebook ana reklam modellemelerinin 2. Kısmı ise Değerlendirme orijinal adıyla “Consideration” dır. Bu kısım Kendi İçinde 6 ayrı reklam modellemesine ayrılmaktadır. Bunlar sırasıyla

1.) Trafik   2.) Etkileşim   3.)Uygulama Yüklemeleri   4.) Video Görüntülemeleri   5.)Potansiyel Müşteriler Bulma    6.) Mesajlar

*Trafik Reklam Modeli*

Bu kampanya çeşidi adından da anlaşıldığı üzere web sitelerinize temel olarak trafik bir diğer adıyla hit (kullanıcı girişi) sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Facebook reklamcılık teknikleri modellerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Oluşturulan kampanya görseli ile ama hem ilgili hedef siteye kullanıcı çekmek hem de reklam görseli ile satışlarınızı arttırmaktır.

2 Ayrı amaç içeren bu modelleme belki de Facebook reklamcılık teknikleri içerisinde en önemlilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu reklamcılık tekniğinde sadece web sitesine trafik yer almamaktadır. Aynı zamanda yazılımsal olarak kodlanan android veya ios uygulamanıza veya Facebook Messenger kutunuza ve son olarak da WhatsApp online konuşma butonunuza da trafik sağlayabilirsiniz. Özetle Trafik kampanyası Facebook reklamcılık teknikleri içindeki geniş yönlü fayda sağlayan ve öne çıkan bir modül çeşididir.

facebook trafik kampanyasi teknikleri

facebook trafik kampanyasi teknikleri

 

*Etkileşim Reklam Modeli*

Reklam çeşitleri içinde yüksek derecede işlev sağlayan bir başka kampanya ise etkileşim reklamcılık teknikleri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu modelde 3 ayrı şekilde etkileşim sağlamanız mümkündür. 1.) Gönderi etkileşimi, 2.) Sayfa beğenmeleri   3.) Etkinlik yanıtları

 • Gönderi Etkileşimi:

Facebook sayfanızdaki daha önce çıkmış ya da paylaşmış olduğunuz bir ileti ki bu post, yazı, resim, video vb her şey olabilir. Onun seçilerek etkileşim sağlamasına yönelik yapılan Facebook reklamcılık teknikleri içinde yer alır. Gönderiyi önceden çıkmış olabileceğiniz gibi kampanya sırasında da çıkabilirsiniz. Bunun adına da gönderiyi öner çıkar gibi bir isimlendirme yapılmaktadır. Burada önemli olan konu ise şudur.

Düzenli yapılan facebook paylaşımlarında kampanyasız en çok ilgi gören ve etkileşim sağlanan görsele gönderi etkileşimi çıkılmasının büyük avantajı olup yüksek fayda sağlamasıdır. Bunun bir farklı versiyonu ise şudur: Örnek ilgi gören postlarınızdan 3 tanesine ayrı ayrı gönderi etkileşimi kampanyası gerçekleştirdiniz. Bunlar içinde de en çok ilgi göreni belirleyip artık ona düzenli şekilde gönderi etkileşimi reklamcılığı yapabilirsiniz. Böylece maksimum fayda sağlamış olacaksınız. Hem etkileşim oranı yüksek olduğundan reklam maliyeti de ister tıklama ister görüntüleme maliyeti çok daha düşük olacaktır.

 • Sayfa Beğenmesi:

Adından da anlaşıldığı üzere marka ya da kurumunuzun ilgili facebook sayfasının beğeni sayısı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen Facebook reklamcılık teknikleri içinde yer almaktadır. Peki, neden sayfa beğenimiz artmalı veya neden çok kişi sayfamızı beğenmeli? Bize ne gibi bir fayda sağlar? Facebook sayfa beğenisi ve takip sayınızın yüksek olması durumunda sayfanızda ücretsiz olarak paylaşılan postlar çok daha geniş hedef kitlere ulaşır ve böylece potansiyel müşterilere ücretsiz şekilde ulaşmanız çok daha kolay olmaktadır. İşte bu sebeple temel Facebook reklamcılık teknikleri içinde olan bu yatırım ileriye dönük markanız ve satışlarınız için büyük değer taşımaktadır.

 • Etkinlik Yanıtları:

Herhangi bir organizasyon, kurs, davet, seminer, toplantı vb faaliyetlere katılımı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Facebook reklamcılık teknikleri içinde ölçümleme ve hedef varma aşamasında kullanılan ileri düzey reklam modelidir. Genelde spesifik yani özel bir amaç ile gerçekleştirilen bu reklam çalışması hedefe varma yolunda yapılan önemli bir modellemedir. Kampanya sonuçları gerçekleştirilecek organizasyona katılımı ve performansı net şekilde ortaya koymaktadır. Tüm kullanıcılar tarafından pek fazla tercih edilmeyen özel hizmet sunan markalara yönelik ileri düzey reklam bilgisi gerektiren kompleks bir kampanyadır.

facebook etkilesim kampanyalari

facebook etkilesim kampanyalari

*Uygulama Yüklemeleri*

Pazara yönelik dizayn edilen ve kodlanan bir yazılımın ilgili hedef kitleye tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla yapılan bir reklam çeşididir. Kullanım sıklığı oldukça az olup genelde yazılım firmaları ya da harici yazılımcılara yaptırılan modüler uygulamaya reklam çıkılmasıdır. Örnek hepsi burada markansın mobil cihazlara özel ara yüzünün android markette tanıtımı gibi. Sporx internet sitesine özel spor haber portalının mobil uygulamasının reklamları gibi.

facebook uygulamalar yüklemesi

facebook uygulamalar yüklemesi

*Video Görüntülenmeleri*

Markanız veya ilgili ürün ve hizmet grubunuzun tanıtımına yönelik çekilen videonun Facebook reklamcılık teknikleri içinde kampanya oluşturularak o video ya reklam çıkılmasına verilen isimdir. Video reklamlarından temel teknik süre yani zamandır. En kısa sürede en büyük etkiyi sağlayan video reklamların başarı seviyesi oldukça yüksek bir oran olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süre ise 10 saniye olarak istatistiklerde yer almaktadır.

Anlamsız, uzun, karmaşık videolar kullanıcı tarafından izlenmemekte olup bu da sizin maliyet oranlarınızın artmasına sebep olacaktır. Böylece hem hedefinize ulaşamamış olacaksınız hem de yüksek bir maliyet ile karşı karşıya kalmış olacaksınız. İşte bu sebeple kısa ve etkileyici olan hd çözünürlükte 1080×1080 kare boyutunda video reklam hazırlamalısınız. Eğer instagram hikaye bölümüne reklam çıkılacaksa 1080×1920 olarak çözünürlük ayrı şekilde ayarlanmalıdır. Aksi halde komik görüntüler ortaya çıkabilmektedir.

facebook video yüklemesi

facebook video yüklemesi

*Mesajlar*

Facebook marka sayfanızın bir mesaj bölümü bulunmaktadır. Mesaj Sekmesi bu bölüme özel şekilde kişilerin yani “hedef kitlenizin” size mesaj yoluyla ulaşmasına yönelik gerçekleştirilen Facebook reklamcılık teknikleri arasında yer almaktadır. Her toplum farklı kültürel donatılarla bünyesinde davranışlarına şekil vermektedir.

Kimi insanlar çıkan reklamlar karşısından konuşarak iletişime geçmek istemezler işte bu sebeple mesaj kampanyası filtreleme yaparken bu tip algısal faaliyet gösteren hedef kitlenize yönelik bir reklam çalışması şeklinde olabilir. Reklam modelleri içinde hemen ara, şimdi başvur, fiyat al, teklif al gibi sloganlar zaman zaman yukarıda anlatılan insan gruplarından olumlu sonuçlanmamaktadır. Bu sebeple mesaj sizler için tam bir fırsat olarak tercih edilebilir.

facebook mesaj kampanyalari

facebook mesaj kampanyalari

*Potansiyel Müşteriler Bulma*

Facebook reklamcılık teknikleri arasında ileri düzey bilgi gerektiren ve yine spesifik bir alana özgü gerçekleştirilen reklam kampanyalarından biridir. Anket veya istenilen bilgiler çerçevesinden hedef kitlenizde size ilgi gösteren ve bilgi almaya yönelik talep de bulunan kişileri sizinle buluşturan bir reklam kampanyasıdır.

facebook potansiyel musteri

facebook potansiyel musteri

Dönüşüm Reklam Modelleri

Facebook reklamcılık teknikleri ve modelleri içerisinde sona doğru yaklaştık son olarak bizleri Dönüşüm Sekmesi diğer adıyla Conversion bölümü karşılıyor. Bu kısım marketing yani pazarlama teknikleri kısmının kullanıcı ve reklam veren arasındaki bitiş çizgisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook reklamcılık teknikleri kampanyalarımız aslında bir pazarlama tüneli aşamasının bizlere dijital olarak yansımadır. Orijinal ismi Marketing Funnel olarak tabir edilen bu olgu tam anlamıyla reklam verenin hedef kitle üzerinde bir satın alma sürecini yaratarak en son kısımda ise geçen zaman dilimi içinde yapılanların ne gibi bir dönüşüm “Conversion “ sağladığının değerlendirilmesi aşamasını içermektedir.Dönüşüm sekmesinde bizleri 3 ayrı kısım karşılamaktadır. Bunlar: Dönüşümler, Katalog Satışları, Mağaza Trafiği

*Dönüşümler*

Bu sekmeyi örnek üzerinden anlatmamız daha faydalı olacaktır. Bir E-Ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım. Bu E-Ticaret sitenize başından beri size yazı içinde anlatılanların tamamını ya da bir kısmını yaptığınızı varsayalım. Siteniz güzel şekilde trafik alıyor. Paylaşımlarınız sosyal ağlarda beğeniliyor. Belirli bir satış potansiyeline sahipsiniz. Seooptimizasyonu sonucunda siteniz istenilen hedef kelimelerde Google da yer alıyor.  Ancak istemiş olduğunuz maksimum verim halen elde edilmiş değil.

Şimdi sizin nerede nasıl bir hata yaptığınızı çözmeniz gerekiyor. Unutulmamalıdır ki Pazarlama ve reklamcılık bütünsel bir olgudur ve aksiyonlar sonucunda başarının geldiği bir mecradır. Profesyonellik, bilgi, sabır, tecrübe ve emek isteyen bu süreç teknik olarak aşama aşama analiz edilmelidir. Facebook reklam modelleri içindeki dönüşüm sekmesi baz alındığı vakit inceleme içinde sitenize daha önce yerleştirilen Facebook PixelKkod bizlere sitenizde kullanıcı deneyimlerini tam olarak yansıtacaktır. Dönüşüm sekmesinde yine web sitenize, uygulamanıza,Messenger kutunuza reklam verebilirsiniz. Bu küçük bilginin ardından web sitenize yönelik reklam verildiğini varsayarak pixel kodun bize ne gibi bilgiler sunduğuna bakalım.

Pixel Kod ile Dönüşümleri Tespit Ediniz!

Kullanıcıların bazıları sitenize girip inceleme bile yapmadan çıkış yaptığını varsayalım böyle bir durumda karşımıza çıkan temel sebepler şunlar olabilir. Sitenizin açılış hızı yavaş olabilir, siteniz kullanıcıya karmaşık gelmiş olabilir, siteniz hedef kitlenizle bağdaşmayan bir görsel yapıya sahip olabilir vb…

Bir diğer veri ise kullanıcılar sitenize giriş yapıyor içeride de zaman geçiriyor ancak satın alma süreci gene tam anlamıyla tamamlanmıyor. Bunun sonunca kullanıcı sitenizden çıkış yapıyor. Burada ise kullanıcı açısından siteniz güven vermemiş olabilir veyahut anlaşılmayan ödeme yöntemleri vb sorunlar sebebiyle çıkış gerçekleştirilmişolabilir.

Gene bir başka varyasyon ise kullanıcı sitenizde, yeterli miktarda gezindi ve ürün sepete ekledi ancak satın alma aşaması olan son kısımda işlemden vaz geçerek çıkış yaptı. İşte pixel kod bizlere tüm süreci en doğru şekilde özetlerken bizimde anlamamış gereken şudur: Benim E-Ticaret sitemin satın alma olan en kıymetli ve önemli kısmı olan sürecin final noktasında ne gibi bir hatam var? Belki kullanıcıdan satın alıma yönelik fazla ve gereksiz bir bilgi talebinde bulundunuz, veya onun paylaşmak istemediği özel bilgileri talep ettiniz, veya satın al kısmı yeteri kadar hızlı ve kullanıcı odaklı değil vb.. Aslına bakılırsa tüm bunlar genelde E-Ticaret sitelerinde karşımıza çıkan günlük problemlerin bu yazıdaki varyasyonudur. Pixel kod bize durumu özetler biz de bilgi ve tecrübemiz dahilinde durumu pozitife getirecek adımları atmakla yükümlüyüz.

Dönüşüm sekmesi Facebook reklamcılık teknikleri arasında belkide en önemli kısım olmasına karşın karmaşıklık ve ileri düzey bilgi gereksinimi sebebiyle birçok kullanıcının göz ardı ettiği bir modül olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel de E-Ticaret siteleriyle bağdaştırılan bu sekme aslına bakılırsa kurumsal markaların da reklam ölçümleme ve swot analizinde mutlaka kullanması gereken bir kısımdır. Böylece facebook reklamlarının satışlara etkisi tam olarak anlamanız mümkündür.

Katalog Satışları ve Mağaza Trafiği

Sekme içinde, Katalog satışları, Mağaza trafiği modülleri de yazımızın son bölümünde anlatıldığı gibi pixel kod ayrdımıyla bizlere kullanıcı etkileşiminin ölçümlene bilirliğini ortaya koyan modüllerdir. Facebook reklamcılık teknikleri içinde hangi modülü kullanırsanız kullanın sitenize business facebook sekmesinde atanan pixel kodu yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu kod hem siteniz hem facebook sayfanız ve reklamlarınız arasında üçlü bir ilişki kurarak sizin için en doğru feedback geri dönüşüm bilgisini yansıtacaktır.

Facebook reklamları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

https://www.facebook.com/business/help/169249477193317

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi Nedir?

İnternet bir süredir günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Dolayısıyla internetin karar alma mekanizmalarımız üzerindeki etkisi inkar edilemez. İnternette en çok kullanılan medya sosyal ağ sayfalarıdır. Bu tip platformlarda sadece bireysel kullanıcılar için değil, markalar için de önemlidir. Peki, satın alma kararlarını artırmak için sosyal medya nasıl kullanılmalıdır, sosyal medyanın satışlara etkisi ne kadar fazladır? Zira tüm bu soruların cevabı yazımızın ilerleyen böümlerinde yer almaktadır. Ancak kısaca özet olarak belirtmemiz gerekirse, dijitalleşen sanal dünyada mobil cihazların kullanımının zirveye çıkması ile internet odaklı satışlarda patlama yaşanmaktadır.

Bunların başını da günümüzde hepimizin kullandığı social network platformları çekmektedir. Herkesin kullanıma açık olan bu social network çok geniş hedef kitlelere ulaşmak artık çok kolaydır. Bu sebeple markamızın ister ürün ister hizmeti böyle networklerde paylaşarak veya reklam kampanyaları yaparak tanıtabiliriz. Emin olunuzki birlerce hedef kitleye çok kısa bir sürede ulaşan bu araçlar sizlerin cirolarınız büyük artışlara sebep olacaktır. Facebook, instagram gibi platformlarda reklam kampanyaları hem sitenize hit yani trafik çekmenizi sağlayacak hem de ürünlerinizin sunumunu gerçekleştirerek satışlarınızı arttıracaktır.

 E-ticaret Ve Sosyal Medya

Sosyal medyanın geleneksel basılı medyadan daha ağır basması, e-ticaret açısından da kilit bir faktördür. Sosyal ağlar pazarlama maliyetlerinizi düşürmenize ve hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Doğru hedef kitleye çok daha düşük bir maliyetle erişmek ve etkileşim oluşturmak, sayfanıza trafik çekme fırsatı sunar.

Potansiyel müşterilerle bireysel ve hızlı iletişim, müşteri hizmet kalitesini artırmak için ve sosyal medyanın satışlara etkisi adına benzersiz bir fırsat sunar. social network hesaplarınız aracılığıyla topladığınız verileri analiz ederek online satışları artırmak için gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz. Hedef grupların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlamak ve bunlara cevap vermek de önemlidir.

Ayrıca içeriğinizi planlamaya, doğru hedef kitleyi analiz etmeye ve doğru stratejiyi belirlemeye özen göstermelisiniz. Bu, mevcut üyeleriniz ile birlikte çalışmaya devam etmenizi sağlar ve ayrıca yeni üyeler ve tüketiciler kazanabilirsiniz. Doğru müşteri deneyimi ve satışların artması üyeleriniz ile doğru iletişim kurmanın bir sonucu olacaktır. social network kullanıcıları ürünleri satın almaya ikna etmede çok etkilidir. Dijital kampanyalar sosyal medyanın satışlara etkisi için oldukça önemlidir. Sitenizi henüz ziyaret etmemiş olan kullanıcıların ilgisini çekmek konusunda da faydalı olacaktır. Elbette başka önemli ipuçları da vardır. Bunları da aşağıda paylaşabiliriz.

effect of social media

effect of social media on sales

Sadece Ürünleri Paylaşmayın

Ürünleri ve hizmetleri tanıtmak için sosyal ağ platformları kullanıyor olabilirsiniz, ancak ürünlerin sürekli paylaşılması trafiği artırmayabilir. Çünkü sosyal ağlardaki müşterileriniz ürünleri görmekten sıkılabilir. Bunu önlemek için, takipçilerinizin iyi vakit geçirmelerini sağlamanız gerekir. Abonelerinizi ilgilendiren fotoğrafları, videoları, GIF dosyalarını ve blog içeriğini de mutlaka paylaşımlarınıza eklemelisiniz.

Sosyal ağlar üzerinden gönderdiğiniz paylaşımlar için bir takvim oluşturmanız da önemlidir. Bu takvimle, içerik paylaşımını basitleştirebilir ve sosyal ağların planlı yönetimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyanın satışlara etkisi de böylece olumlu yönde artacaktır. Sosyal ağlarda yeni içeriğin hazırlanmasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, geçmişte kullandığınız içeriği paylaşın ve etkileşim düzeyi yüksek olanları tercih edin. Böylece, aynı içeriği paylaşsanız bile, yayınlama biçiminizi değiştirebilirsiniz.

 Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Sosyal ağlarda zaman kavramı çok önemlidir. Çünkü hedef kitlenizin social network’ükullandığı saatler farklıdır. Takipçilerinizi analiz edin ve ne zaman daha fazla etkileşim kurduklarını öğrenin. Paylaşımlarınızı da bu saat aralıklarında yapın. Dikkat etmeniz gereken en son nokta güncel olayları takip etmektir. Online pazarlama, son zamanlarda en popüler pazarlama yöntemi haline gelmiştir. Bu yöntem sayesinde hem marka bilinirliği hem de sosyal medyanın satışlara etkisi artmaktadır. Güncel etkinlikleri markanızla ilişkilendirerek içerik paylaşabilirsiniz. Bu etkileşimi arttırır ve tüketicilerin geri dönüşümü hızlandırır.

Diğer yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/tek-sayfa-sitelerde-seo-nasil-yapilir/

Dijital Pazarlamanın Markalaşmada Önemi

Dijital pazarlamanın markalaşmada önemi günümüzde giderek artmaya devam ederken firmalarda bu yönde gelişmelere yönelmektedir. Her yatırımcının ve web sitesi sahibinin hayali olan markalaşma, yeni nesil alışkanlıklar göz önüne alınarak sağlanabilir. Alışveriş tercihlerinde etkili olan digital marketing branding önemi ürün almak isteyen tüketicileri hedef almalıdır. Marka yaratmak için; reklam çalışmaları ve görsel medyanın dışında kararlı olmak ve çıkılan yolda emin adımlarla yürümek de son derece önemlidir. Markalaşma sürecinde özellikle aynı sektördeki büyük markaların reklam stratejileri örnek alınabilir. Bu aşamada yapılan başarılı işlerin doğru analiz edilmesi ve başarısız kampanyalardaki hataların tespiti gerekir. Özgün bir tasarıma sahip olan siteler, SEO konusundaki başarılarını belirleyecekleri stratejilerle geliştirebilirler. Günümüzde dijital pazarlamanın markalaşmada önemi hedef kitleye doğru yer ve zamanda yine doğru ürünle ulaşma imkanı sağlar.

 Dijital Pazarlamada Marka Hedefinin Belirlenmesi

Dijital pazarlama ve SEO çalışmalarına başlamadan önce marka hedefinin belirlenmesi gerekir. Büyük çaplı hedeflerde özel bir yazılıma ihtiyaç duyulur. Yapılan iş veya satılan ürünün kendine ait konseptlerini doğru belirlemek ve bu yolda ilerlemek, sonuca direk olarak etki eder. Marka bilincinin oluşmasında etkili olan logo seçimi ve kullanımı, müşteriyle kurulacak etkili iletişimde önemli bir yere sahiptir.

Hedeflerin ziyaretçilerle paylaşılması, gelecek projeler hakkında bilgiler aktarılması kullanıcı heyecanını artıracak ve destekleyecektir. Şirketle ilgili etkinlik görselleri, hedefler ve son dönemlerde popüler olarak tercih edilen videolar dijital pazarlamanın markalaşmada önemi konusunda ilk akla gelen çalışmalar arasında sayılabilir.

 Markanın Tüketiciye Sağladığı Avantajların Vurgusu!

Diğer markalarla karşılaştırıldığı zaman tüketiciye sağlanan avantajların vurgusunun düzenli olarak yapılması gerekir.

* En çok satılan ürüne özel görsel,

* Kargo seçenekleri,

* Taksit imkanı ve

* Müşteri memnuniyeti politikaları detaylı olarak açıklanarak farklı ve yaratıcı bir kampanya hazırlanabilir.

 Dijital Pazarlamanın Kullanılması

Markalaşma sürecinin en önemli dostu kuşkusuz dijital pazarlama çalışmalarıdır. Doğru hedef kitlenin belirlendiği reklam çalışmaları, görselle desteklenen kampanyalar, video sunumları ve basın bültenleri profesyonel ekipler tarafından hazırlanmalıdır. Belirlenen bütçeler dahilinde alınacak yol, markalaşma sürecinin başlamasında hızlı bir ivme yakalanmasını sağlar. SEO çalışmaları dijital pazarlamanın markalaşmada önemi için anahtar görevi üstlenir. Daha fazla trafik ve müşteri kazandırma açısından değerli olan çalışmalar, kısa vadede sonuç verecektir.

Bir sonraki yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/sosyal-medyanin-satislara-etkisi-nedir/

digital marketing

digital marketing pazarlama

Sosyal Medyada Reklamcılık Nasıl Yapılır?

İnternette var olan sosyal medya siteleri veya sosyal ağlar üzerinden yapılmakta olan her türlü tanıtım faaliyetine de sosyal medya reklamcılığı denir. Sosyal medya üzerinden verilen reklamlar sosyal networkü kullanan kişilere sunulmaktadır. İnternet üzerinden verilen reklamların büyük bir bölümünü sosyal medya reklamcılığı oluşturmaktadır.

Günümüz de internet kullanımının yaygınlaşmasından dolayı ve giderek artan sosyal ağlar sayesinde verilen reklamlar daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Sosyal medya reklamcılığının internet reklamcılığından bazı farklılıkları vardır. İnternet reklamcılığın da kişiler isteklerine göre reklamlara bakmayı tercih ederken sosyal medya reklamcılığın da mecburi olarak paylaşılan reklamları görmek zorunda kalıyorsunuz.

 Sosyal Medyada Reklamcılık İçerik Üretimi

Reklamcılık faaliyetinde kısa zaman da fazla kişilere ulaşmanın en kısa yolu sosyal medya reklamcılığı olmaktadır. Bu sayede sosyal medya reklamcılığı son zamanlarda oldukça artış göstermektedir. Sosyal medyada reklamcılık nasıl yapılır denildiğinde reklam yapacak kişilerin belirli bir bilgi birikimi bulunması şarttır.

Reklam yapma konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmayan kişiler için birçok reklam firması yardımcı olmaktadır. Sosyal medyada reklamcılık nasıl yapılır diye sorulduğunda kişinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlar ile de reklam yapılabilir. Bu tür reklam faaliyeti maddi açıdan daha avantajlı olmaktadır. Twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya araçları üzerinden açtığınız hesaplarla reklamcılık faaliyetine başlayabilirsiniz.

Bu sayede sosyal medyada reklamcılık nasıl yapılır sorusuna cevap bulmuş olursunuz. Sosyal medya da reklam verme konusunda en mantıklı yöntem, reklamcılık konusunda deneyimli olan kişilerin yardımını almak gerekmektedir. Sosyal medya reklamcılığı konusunda belirli hedef koymak ve bu hedefe ulaşmak gerekmektedir.

 Sosyal Medya Reklamcılığının Faydaları Nelerdir?

 1. Sosyal medyada reklam vermek isteyen kişiler daha fazla kullanıcıya ulaşmak için reklam vermektedir. Sosyal medya da verilen reklamlar sayesinde geniş kitlelere ulaşarak daha fazla satış yapılmaktadır.
 2. Tanıtımı yapılan ürünlerin isimlerinin daha fazla tanınmasını sağlamaktadır.
 3. Sosyal medyada verilen reklam ürünleri daha fazla kullanıcıya ulaşmaktadır.
 4. Sosyal medya reklamcığı, internet reklamcılığından daha fazla kişilere ulaşarak daha fazla ürün sattırmaktadır. İnternet reklamcılığına oranla daha uygun maliyetlerle sosyal medya üzerinden reklam verilmektedir. Bu sayede daha uygun fiyatlarla daha fazla alıcıya ulaşılabilir.

Bir sonraki yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/dijital-pazarlamanin-markalasmada-onemi/

sosyal medya reklam

sosyal medya reklamcılık uygulamaları

 

Sosyal Medya Araçlarının Seo Optimizasyonuna Etkisi

Sosyal medyanın araçlarının seo optimizasyonuna etkisinin önemi günümüzde giderek anlaşılmaktadır. Bugünlerde kullanımı giderek artan mobil uyumlu cihazlar ile sosyal ağların kullanımı da hızlı şekilde yükselmiştir. Sosyal medyanın zaman içinde güçlenmesi ve birçok insana ulaşması reklam verenler açısından da dikkat çekici bir hal almıştır. Özellikle seo optimizasyonuna etkisi satışlarda artışı hedefleyen şirketler için iyi bir analiz ile başarılı sonuçlar elde edebilirler. Reklam kampanyalarına sosyal medyanın etkisi seo ile birleştiği taktirde kullanıcılar için çok büyükler sağlamaktadır. O sebeple günümüzde web tasarım ajansları dijital pazarlama uzmanı olarak ekiplerine sosyal mecraları iyi şekilde kullanabilen uzman kişiler almaktadırlar. Dijital pazarlamanın da neredeyse tamamını oluşturan bu kısım arama motoru optimizasyonu için de ciddi anlamada değer taşımaktadır.

 Sosyal Medyanın Sınırsız Gücü

Sosyal medya platformların reklamcılık alanında etkisi göz önüne alındığında bu sosyal medya araçlarının seo optimizasyonuna etkisi de dikkat çekicidir. Verilen reklamlar ve etkileşimler ile kaç kişiye ulaşıldığı, görüntülenme sayısı, tıklanma sayısı gibi veri dönüşlerine göre ne kadar etkili bir yöntem uyguladığınızı görebilirsiniz. Dikkat çekici renkler ya da başlılar kullanarak tanınırlığınız artar ve arama sonuçlarında en çok tıklananlar arasında olursunuz. Sosyal medyada reklam vermede herhangi bir sınırlama olmadığından kendinize ya da şirketinize uygun yöntemler belirleyebilirsiniz. Uygun bütçelere web sitesine trafik sağlarak dijital pazarlamada rakiplerinizi geride bırakabilir. Ayrıca sitenizin popülaritesini arttırabilirsiniz. Markanıza özgü pazarlama kampanyanları oluşturarak ürün ve hizmetlerinizi sanal ortamda dijital şekilde kurumsal ve profesyonel olarak sonuç odaklı sunabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi arttırmak için bran marketing reklamları ve erişim, sayfa beğenisi gibi reklam modellerini kullanabilirsiniz.

 Reklam Verici Şirketler ve Müşteriler

Arama motorlarında en çok tıklananlardan birisi olabilmek için iyi bir analiz yapmak gerekmektedir. Özellikle şirketler için potansiyel müşterilerine ulaşmada sorunlar yaşanmaması için en doğru ve kısa sürede sonuca ulaştır yöntemler gerekmektedir. Bu doğrultuda sosyal medya araçlarının seo optimizasyonuna etkisi de bilindiğinden şirketler, kendilerine en uygun sosyal medya aracını kullanıp reklam vererek ürünlerinde artış yaşarlar. Analiz yapabilme, geri dönüşlerin görülebildiği sosyal medyada eksik ya da yanlış yapılan yerler tespit edilebilmektedir. Özellikle SEO konusunda en etkili sosyal medya aracı da Twitter olarak görülmektedir.

 Herkes Nerede Siz Orada

Kısa sürede geri dönüş-veri elde etme olanağı sağlayan sosyal medyada insanların en çok kullandığı sosyal mecralarda bulunmanız dünya çapında satış yapmanıza yardımcı olacaktır ve sosyal medya araçlarının seo optimizasyonuna etkisi sayesinde doğru adımlar atacaksınızdır.

Twitter’ın bu konuda çok güçlü olduğu kesin gözüyle bakılmaktadır. Hashtag kullanarak kaç kişiye ulaştığınıza, görüntülenme sayılarına anında ulaşarak elde edeceğiniz sayısal veriler ile nasıl bir yol izleyeceğiniz açık bir şekilde sizlere sunulmaktadır.

 Mutlak Başarı

Takipçi sayısının fazla olduğu etkileşim alanının geniş olduğu sosyal medya ağlarında verilen reklamlar arama motorlarında sizi en üst sıralara kadar çıkaracaktır. Üstelik de bunu fazla zaman harcamadan büyük meblağlar ödemenize gerek olmayan bir sosyal medya hesabından gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer yazımız hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/sosyal-medyada-reklamcilik-nasil-yapilir/

Sosyal Medya İşinde Başarılı Firmalar

Sosyal medya hiç şüphesiz günümüzün en büyük iletişim ve reklam ağıdır. Bu sistemin gelişmesi ile birlikte kişiler hem arkadaşlarından, hem takip etmek istedikleri kişilerin hayatlarından hem de merak ettikleri tüm konular ile ilgili bilgilerden haberdar olabilmektedir.

Sosyal Medya Nedir ve Nasıl Doğru Kullanılır?

Sosyal medya facebook, instagram, twitter ve link ID gibi kişiler, kurumlar ve markalar arasında bağlantı kurulmasına sağlayan günümüzün en büyük iletişim ağıdır. Bu durum öyle bir hal almıştır ki kişiler günlük olarak uzun saatlerini bu sitelerde geçirebilmektedir. Arkadaşlarını takip etmek ve haber almak isteyen, beğendiği ünlüler veya kişiler hakkında haberdar olmak isteyen veya iş platformu açısından bağlantı kurmak isteyen yediden yetmişe herkesin kullandığı bir alan haline gelmiştir.

Ancak sosyal medya doğru kullanılmalı, her şeyde olduğu gibi abartılmamalı ve gereğinden fazla hayatı etkileyecek kadar üzerinde durulmamalıdır. Nitekim bağımlılık derecesinde kullanıcıları olan sosyal medya gerçek anlamda insan ilişkileri açısından kişinin kimseyle iletişim kuramayacak kadar kötü bir hal almasına neden olabilmektedir. İhtiyaçlar ve kısa süreli boş zaman doldurma anlamında gereği kadar kullanılan sosyal medya kişilerin ihtiyaçlarına yeteri kadar cevap vereceği gibi insanların hayatlarını da olumsuz yönde etkilemeyecektir.

Firmalar Açısından Sosyal Medya Kullanımı

Hiç şüphesiz bir firmanın sadece ulusal anlamda değil uluslararası olarak dahi ulaşabileceği ve tanıtımını yapabileceği bir alan sosyal medya verimli ve efektif kullanıldığında firmalara büyük geri dönüşler sağlamaktadır. Öyle ki aynı anda milyonlarca kişi ve kuruma ulaşmanın verdiği avantaj ile rakiplerinin bir adım önüne geçecek olan firma tabi ki sosyal medya etkisiyle daha da çok başarı ve büyüme olanağına sahip olacaktır.

Sosyal medyayı bu bağlamda etkin kullanmak önemlidir. Bunun için bir Türkiye Sosyal Medya Marka Endeksi adında bir platform mevcuttur ve marka ve firmaların sosyal medyadaki performansını ölçümlemektedir. Bu incelemeye göre en etkili sosyal medya kullanımına sahip olan firmalar Madame Coco, Zen Pırlanta, Türk Hava Yolları, Koç, Enza Home, Flo, Türk Telekom, Yataş, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Turkcell olarak sırlanmaktadır. Sektöre göre bakıldığında ise ilk 100 içerisinde en çok kültür ve sanat sektörü bulunmaktadır. Bunun dışında ise giyim, bankacılık ve otomotiv sektörleri başı çekmektedir.

Bir sonraki yazımız hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.bakirkoywebtasarim.org/internet-sektorunde-bulunan-en-iyi-firmalar/

social media firms

sosyal media firms